Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

294 zł w 5 minut, czyli jak zadłuża się Leszno

15/01/2019 Włodzimierz Korza

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci zaledwie 5 min. Przez te 5 min dowiesz się istotnych rzeczy na temat finansów Leszna. Przez te 5 min nasze miasto zadłuży się na 294 zł. Tylko w 5 minut…

Co pokazuje licznik długu Leszna?

Licznik, który widzisz z prawej strony (w telefonie pod artykułem)  pokazuje wydatki, dochody oraz wzrost zadłużenia miasta Leszna w czasie rzeczywistym.  To symulacja budżetu Leszna w roku 2019 w oparciu o projekt budżetu na rok 2019.  Licznik ten pokazuje, jak w czasie twoich odwiedzin rośnie dług miasta.

Według projektu budżetu dochody w roku 2019 zostały zaplanowane na 459.101.787,25 zł natomiast wydatki na kwotę 489.817.413,25 zł. Deficyt 30.715.626,00 zł.
Licznik pomija faktyczny niedobór (deficyt i rozchody) który wynosi 38.215.626,00 zł, który planuje się pokryć przychodami budżetu w formie emisji obligacji komunalnych (kwota 35.900.000,00 zł), przychodami z pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego (kwota 1.700.000,00 zł) oraz przychodami z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (kwota 615.626,00 zł). Link do źródła: projekt budżetu na 2019 r

Kilka założeń

Gdyby miasto Leszno wydawało pieniądze równomiernie, co sekundę przez cały rok to kwoty te wyglądają następująco:

Dochody 14,55 zł/ na sekundę
Wydatki 15,53 zł /na sekundę

Oznacza  to że co sekundę nasze miasto zadłuża się “zaledwie” na kwotę 0,98  zł.

Okazuje się, że gdy poświęcisz 5 min swojego cennego czasu na przeczytanie chociażby tego tekstu nasze miasto wyda 4659 zł mając do dyspozycji mając do dyspozycji 4365 złZaledwie w 5 min uzyskaliśmy 294 zł długu.
Licznik “bije” tylko w czasie jak przebywasz na stronie. Za każdym razem będzie rozpoczynał liczenie od zera. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. W rzeczywistości ten licznik się nie zatrzymuje.  Co sekundę będziemy wydawać 15,53 zł mając “w kieszeni” 14,55 zł. Co sekundę w dzień i w nocy, w niedziele i święta. Bez przerwy.

Po co ten licznik?

Ten licznik ma uświadomić nas w jak przerażającym tempie miasto Leszno się zadłuża. Od lat zaciągamy zobowiązania, a w ostatnich  przyrost zadłużenia jest przerażający co przedstawia poniższy wykres (dane zaczerpnięte z raportu ratingowego ).


Czas na refleksje

Jak wszyscy dobrze wiemy każde zadłużenie niesie za sobą konsekwencje. Po pierwsze trzeba je spłacić, a po drugie z odsetkami. Oczywiście kiedyś trzeba będzie to spłacić i zapewne spłacimy. Obsługa długu to potężne pieniądze. Obecnie koszt naszych zobowiązań to około 50 mln zł. Ostatnia emisja 10 mln obligacji będzie kosztować nas 120 tys zł. Pomyśl jakie ciekawe i potrzebne projekty można by zrealizować za te pieniądze. Jak wielu ludziom można by pomóc. Tym czasem będzie trzeba je oddać do banku.

Co dalej?

Świadomość to pierwszy krok do poprawy. Dlatego powstał licznik, ten artykuł jak i cała strona. Czas żebyśmy wszyscy byli świadomi tego, co się dzieje wokół nas.
Dlatego na sam koniec mam do Ciebie gorącą prośbę. Jeżeli uważasz, że ten wpis niesie za sobą wartość i powinni go przeczytać inni to udostępnij go na swoich profilach społecznościowych. To właśnie ten pierwszy krok do zmiany na lepsze.
Z góry dziękuję

X
autobusy hybrydowe

Autobusy hybrydowe – czy na leszczyńskie drogi?

Mamy nowe autobusy! Duma pierś rozpiera. Wyglądają pięknie, na fotelach haft leszczyńskiego ratusza z piękną nową elewacją, w środku internet.  Jednym zdaniem 21 wiek już na leszczyńskich ulicach.
Autobusy dostosowane do współczesnych norm jakości, dostosowane  dla osób niepełnosprawnych… ale czy dostosowane do warunków leszczyńskich? No właśnie…

Czytaj całość