Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

Budżet Obywatelski 2019

05/06/2019

Powiększenie i poprawa bezpieczeństwa na placu zabaw w Parku im. J. Jonstona

Temat mi bliski i znany. W marcu składałem wniosek o zmianę organizacji ruchu ścieżki rowerowej. W projekcie nr 19  budżetu obywatelskiego pomysłodawca   zaproponował  przeniesienie ścieżki rowerowej. Cel ten sam. Obecnie ścieżka przebiega przez środek placu zabaw, albo pomiędzy dwoma placami. Jak kto woli.
Cieszy mnie niezmiernie ten projekt (  ), bo to tylko dowód na to, że to nie jest tylko “mój” problem i może  w końcu coś się wydarzy.

Więc w czym problem?

Otóż w czasie rozpatrywania wniosku który złożyłem padł istotny argument “przeniesienie ścieżki rowerowej wiąże się z wycinką drzew”. Te słowa wypowiedział  przedstawiciel Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji. Dodatkowo usłyszeliśmy, że prace ruszą w przyszłym tygodniu. Do dziś nic się nie wydarzyło… Informacja na temat wycinki jest istotna i skutkowała szukaniem innego rozwiązania i zmianą treści wniosku. Przyjęte rozwiązanie to wprowadzenie elementów ograniczenia prędkości.

Rozwiązanie kompromisowe, do dziś nie zrealizowane, ale jest.
Teraz komisja dopuściła do głosowania wniosek, w którym zawarte jest przeniesienie ścieżki rowerowej. Prawdopodobnie będzie to skutkowało (jeszcze chwile temu niemożliwą) wycinką drzew.

Co dalej  z projektem?

Zakładając że projekt wygra. Co się wtedy wydarzy? Zapewne będzie głośno podniesiony fakt wycinki. Pytanie, czy nie będzie za późno? Czy może projekt zostanie wycofany? Czy w ogóle może być wycofany? Jak problem będzie rozwiązany? Jest zgrzyt.

Sytuacja bardzo dziwna, ponieważ radni w konsultacji z osobami kompetentnymi ustalili, że wycinka nie wchodzi w rachubę.  Była komisja, wniosek był głosowany na radzie, przekazany do prezydenta i przepadł… Ale nie to jest istotne. Istotne jest to, że projekt został w takiej formie dopuszczony. Pytanie, czy był on konsultowany i przemyślany? Pytanie jaki będzie finał jeżeli wniosek wygra?

Projekt nr 11

Dotyczy on montażu 2 tablic informacyjnych dynamicznej informacji pasażerskiej. Równie fajny i ambitny projekt. Problem polega na tym, że montaż 12 tablic jest zawarty w dokumencie o bardzo długiej nazwie “PLAN ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PUBLICZNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO DLA MIASTA LESZNA NA LATA 2014-2020”.. Na stronie 13 w tabelce pod pozycją nr 16 jest umieszczony właśnie taki zapis. Montaż 12 sztuk, koszt 500 tyś zł, rok realizacji 2010 – 2015, projekt niezrealizowany. Fajnie się to czyta w 2019 roku…, a zwłaszcza że przez ten czas nie ma ani jednej tablicy.

Ceny tablic

Projekt zakładający montaż 2 tablic zakłada kwotę 150000 zł za 2 sztuki (75 tys za sztukę) . Natomiast 12 tablic zawartych w planie miało kosztować 500 tyś, czyli 41 tys za sztukę. W sumie przez 9 lat ceny mogły podskoczyć w górę, ale aż o tyle? Pytanie , czy ktoś to zweryfikował?

Wnioski

Zastanawiam się jaki jest cel budżetu obywatelskiego. Z jednej strony budżet obywatelski, to projekty dla obywateli, a z drugiej strony realizuje się projekty, które są przewidziane, zapisane, przegłosowane, ale niezrealizowane… Czy o to w tym chodzi? Pytanie jaką moc ma rada i po co te uchwały, skoro się ich nie realizuje? Pytanie ile takich uchwał jest na półkach? Chciałbym poznać odpowiedzi.

Zastanawiam się jak pracuje komisja, skoro gładko przechodzi projekt, który przewiduje wycinkę drzew.  W Lesznie jakakolwiek wycinka jest tematem bardzo gorącym. Jak projekty są rozpatrywane? Czy komisja konsultuje je z fachowcami, czy w ogóle są możliwe do wykonania i jakie niosą za sobą konsekwencje? Chciałbym poznać odpowiedzi.

 

X

Nie otrzymaliśmy z gody, a szkoda…

Wczoraj odbyła się najważniejsza sesja. Chcieliśmy zrobić live z tego ważnego wydarzenia. Niestety nie uzyskaliśmy jednoznacznej zgody i aprobaty z Biura Rady.

Czytaj całość