Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

Mówiły jaskółki, że świetne są spółki – MPEC

27/11/2019 Włodzimierz Korza

Podwyżki za podwyżkami,  a tłumaczenia że wszystko idzie w górę, że wszystko wymaga inwestycji. Postanowiliśmy się przyjrzeć nieco finansom spółek miejskich, a w szczególności radom nadzorczym. Dziś prezentujemy spółkę MPEC, która decyzją wspólników wzbogaciła o jednego członka zarządu.

Na uwagę zasługuje fakt, że jest to 6 członek rady nadzorczej, choć statut (i prawo) daje możliwość mieć tylko 3, a jedynym wspólnikiem jest Miasto Leszno, czyli osoba decyzyjną jest prezydent Łukasz Borowiak.

Dlaczego zwracamy na to uwagę?

Oczywiście ze względu na koszty. Otóż wg BIP jeden z członków – wiceprezydent Piotr Jóźwiak w 2018 roku uzyskał dochód w wysokości 33019,78 zł tytułem zasiadania w radzie nadzorczej MPEC. Zakładając że wszyscy członkowie dostają podobne pieniądze nie trudno policzyć, że dotychczas utrzymanie rady nadzorczej kosztowało minimum 165000 zł rocznie.

Pobawmy się matematyką

Gdyby w radzie zasiadało niezbędne minimum ustawowe, czyli 3 osoby kosztowałoby to 99000 zł, czyli 66000 zł mniej.
W przyszłym roku będzie to kosztować według założeń o kolejne 33000 więcej, czyli 198000 zł.
Warto jeszcze zauważyć, że przez cały poprzedni rok oraz do dnia 20 listopada 2019 odbyło się 11 spotkań rady nadzorczej. Średnio 1 raz na 2 miesiące.
Znów łatwo policzyć, że jedno spotkanie wynosi 5500 zł na członka!
Koszt jednego spotkania to dotychczas 27500 zł, od teraz 33000 zł a przy minimalnym składzie rady 16500 zł. Jak widać różnice spore a kwoty ogromne.
To wszystko oczywiście opłacane z rachunków za ogrzewanie.

P.S
Pamiętaj, wszystkie wyliczenia oparte są o założenia, wartości przybliżone i oświadczenie majątkowe wiceprezydenta Piotra Jóźwiaka. Stan faktyczny może być nieco inny.

X
przezydent Łukasz Borowiak odpowiada na petycję

Prezydent Łukasz Borowiak odpowiedział na petycję w sprawie Telewizji Leszno

Po 100 dniach oczekiwania jest odpowiedź. Prezydent Łukasz Borowiak 8 marca 2019 odpowiedział na petycję odnośnie przywrócenia emisji Sesji Rady przez Telewizję Leszno (petycja z dnia 27 listopada 2018 r). Zaskakujący jest nie tylko czas w jakim prezydent odpowiedział, ale też sama treść odpowiedzi na petycję.

Czytaj całość