Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

Mówiły jaskółki, że świetne są spółki – MPEC

27/11/2019 Włodzimierz Korza

Podwyżki za podwyżkami,  a tłumaczenia że wszystko idzie w górę, że wszystko wymaga inwestycji. Postanowiliśmy się przyjrzeć nieco finansom spółek miejskich, a w szczególności radom nadzorczym. Dziś prezentujemy spółkę MPEC, która decyzją wspólników wzbogaciła o jednego członka zarządu.

Na uwagę zasługuje fakt, że jest to 6 członek rady nadzorczej, choć statut (i prawo) daje możliwość mieć tylko 3, a jedynym wspólnikiem jest Miasto Leszno, czyli osoba decyzyjną jest prezydent Łukasz Borowiak.

Dlaczego zwracamy na to uwagę?

Oczywiście ze względu na koszty. Otóż wg BIP jeden z członków – wiceprezydent Piotr Jóźwiak w 2018 roku uzyskał dochód w wysokości 33019,78 zł tytułem zasiadania w radzie nadzorczej MPEC. Zakładając że wszyscy członkowie dostają podobne pieniądze nie trudno policzyć, że dotychczas utrzymanie rady nadzorczej kosztowało minimum 165000 zł rocznie.

Pobawmy się matematyką

Gdyby w radzie zasiadało niezbędne minimum ustawowe, czyli 3 osoby kosztowałoby to 99000 zł, czyli 66000 zł mniej.
W przyszłym roku będzie to kosztować według założeń o kolejne 33000 więcej, czyli 198000 zł.
Warto jeszcze zauważyć, że przez cały poprzedni rok oraz do dnia 20 listopada 2019 odbyło się 11 spotkań rady nadzorczej. Średnio 1 raz na 2 miesiące.
Znów łatwo policzyć, że jedno spotkanie wynosi 5500 zł na członka!
Koszt jednego spotkania to dotychczas 27500 zł, od teraz 33000 zł a przy minimalnym składzie rady 16500 zł. Jak widać różnice spore a kwoty ogromne.
To wszystko oczywiście opłacane z rachunków za ogrzewanie.

P.S
Pamiętaj, wszystkie wyliczenia oparte są o założenia, wartości przybliżone i oświadczenie majątkowe wiceprezydenta Piotra Jóźwiaka. Stan faktyczny może być nieco inny.

X

100-lecie odzyskania Niepodległości – niezły początek

Zaprojektuj logo na “100-lecie odzyskania Niepodległości przez Leszno”. To coś dla mnie. Czuję się na siłach. Prowadzę firmę, która zajmuje się tym na co dzień, robiłem to nie raz. Co prawda nie jestem fanem konkursów, bo uważam, że jest to wyzyskiwanie i zwykła loteria, a mnie nie stać na tak drogie loterie. Wolę wykonywać zlecenia. Jednak w tym przypadku zrobię wyjątek, bo chodzi o Leszno. To będzie dobra zabawa, nawet jak nie wygram.

Czytaj całość