Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

100-lecie odzyskania Niepodległości – niezły początek

31/05/2019

100-lecie odzyskania Niepodległości – brać udział w konkursie czy nie?

Na stronie Leszna 21 lutego pojawił się artykuł zachęcający do udziału w konkursie. Prace trzeba było złożyć do 29 marca. Miesiąc. Na konkurs niewiele. Jak pisałem jest to obarczone ryzykiem, a zainwestować czasu trochę potrzeba. Tak więc mogę się tym zająć w czasie wolnym. Jak się uda to i dodatkowe 2000 zł wpadnie. Robię!

Logo się robi – no właśnie jak?

Logo to nie taka prosta rzecz. Niby kilka prostych znaków, napis prościzna. Wręcz przeciwnie.  Właśnie ta prosta i ograniczona forma wymaga naprawdę sporego zaangażowania. Logo powinno komunikować odpowiedni przekaz, wywoływać poprawne skojarzenia. Od technicznej strony logo powinno być zaprojektowane, żeby można było je wydrukować w kolorze, w odcieniach szarości. Logo powinno być zaprojektowane żeby dało się je wkomponować na pionowym plakacie czy poziomym banerze, lub umieścić na stronie internetowej. W każdej z tych sytuacji logo powinno być czytelne i wywoływać te same skojarzenia. Do tego ta prosta ograniczona forma. To zaledwie kilka istotnych czynników, ale już na tym etapie chyba się zgodzisz, że to nie lada wyzwanie.

Prawdopodobnie organizator ma tego świadomość, bo nagroda całkiem przyzwoita. To cieszy, bo nieczęsto się spotyka, żeby ktoś spoza branży był świadomy jak problematyczne jest projektowanie logotypu.

Finał konkursu

Udało się. Termin dotrzymany, praca złożona czekamy na wyniki. Mają być 12 kwietnia na stronie organizatora, czyli Urzędu Miasta Leszna. Tak przynajmniej przewiduje regulamin.

Niestety tak się nie stało. Podobno powołana komisja wybrała zwycięską pracę, ale…

Prezydent Łukasz Borowiak odwołał konkurs.

Odwołał, bo żadna praca nie przypadła mu do gustu, przynajmniej takie dotarły do mnie informacje.  To nas prezydent docenił! Mnie i pozostałych ludzi, którzy nad tym pracowali.

Co za zdziwko! Jak tak można? Przecież w regulaminie jasno stoi, że decyzja komisji nie podlegają procedurze odwoławczej (§7 pkt 4 regulaminu ). Co prawda prezydent zastrzegł  sobie prawo do zmian w regulaminie, przerwania czy odwołania konkursu. Pytanie tylko czy miał prawo go odwołać już po zakończeniu. Informacja o odwołaniu konkursu znalazła się 24 kwietnia, czyli 12 dni po rzekomym rozstrzygnięciu, choć według regulaminu w ciągu 10 dni od ogłoszenia wyników konkursu miały być podpisane dokumenty o przeniesieniu praw autorskich.  No tak… wyników nie ogłoszono (przynajmniej ja nie widziałem), więc jakby ten punkt nie obowiązuje. Natomiast chyba w tym miejscu nie dopełniono obowiązku wynikającego z regulaminu, który organizator sam stworzył….

Jak się z tym czuję?

Oszukany, niedoceniony, na pewno nie przegrany i siłą rzeczy też nie wygrany. Poddałem swoją pracę komisji, a jeden człowiek sam zdecydował, że moja praca i praca innych uczestników konkursu nie zasługuje na uwagę i uszanowanie. To przykre.

Skarga trafia na sesję

Wczoraj odbyła się sesja na której była rozpatrywana skarga w tym temacie. Prezydent Łukasz Borowiak ani słowem się nie odniósł się do skargi i do zaistniałej sytuacji. Mało tego, nawet nie był obecny na miejscu, w którym zwykle siedzi. Na wszystkie pytania odpowiadał sekretarz. Przykre.

Radni do boju!

Radna Stefania Ratajczak zapytała czy komisja była na tyle niekompetentna, że prezydent sam musiał podjąć decyzję o odrzuceniu projektów. To trafne pytanie. Prezydent jednak się nie odniósł. Jak wspomniałem przemawiał jedynie sekretarz.
Radna Adriana Machowiak również bardzo trafnie określiła, że to jest brak szacunku dla mieszkańców. Chciała również zobaczyć odrzucony projekt. Niestety zostało owiane tajemnicą… Dlaczego? To chyba wie tylko prezydent.

Radny Kośmider w odsieczy

W tej dyskusji zabrał głos radny Adam Kośmider, twierdząc że decyzja prezydenta była bardzo trudna, a komisja była jedynie ciałem doradczym. Według mnie regulamin mówi całkiem co innego i mam nadzieję, że kompetentne osoby to zweryfikują.
W dalszej części radny wypowiada się, że sam też by podjął taką decyzję, jakby logo mu się nie podobało.
To już nie pierwsza sytuacja, w której widać podejście radnego „moje jest najmojsze”. Chociażby przy deklaracji „Leszno wolne od LGBT”, czy w komentarzach na naszym profilu „Leszno to nie Wasz poligon”.

Jak ja to widzę.

No dobra. Nie startowałem w konkursie. W tym wpisie chciałem wejść w skórę któregokolwiek z uczestników i czuję się kompetentny do tej roli bo z projektowaniem byłem i jestem związany zawodowo.
W mojej opinii tą decyzją prezydent podważył kompetencje komisji. Tą decyzją podważył umiejętności uczestników konkursu. Te drugie co prawda  trudno ocenić, bo nie widzieliśmy prac. Dopuszczam, że zgłoszone logotypy mogły nie reprezentować poziomu jaki zadowoliłby komisję. No właśnie komisję, bo to komisja odpowiadała za wyłonienie zwycięskiego projektu, nie prezydent i nie na tym etapie. Biorąc pod uwagę temat konkursu, czyli l00 lecie odzyskania Niepodległości przez Leszno nasuwa się pytanie…Czy Leszno to już taka mała monarchia? 

Skarga na prezydenta Borowiaka. Prezydentowi Leszna nie spodobały się prace przysłane na ogłoszony przez niego konkurs. Logo miało upamiętniać 100 lecie powrotu Leszna do Polski.

Opublikowany przez Telewizja Leszno Środa, 29 maja 2019

 

X
Leszczyńska Karta Miejska

Leszczyńska Karta Miejska dla seniorów

Leszczyńska Karta Miejska To kolejny wniosek, jaki wpłynął do Komisji skarg wniosków i petycji. Dokładniej wniosek ten dotyczy zwolnienia z obowiązku legitymowania się w autobusach Leszczyńską Karta Miejską. Jest to uciążliwe dla wielu seniorów, a dodatkowo ta karta nic nie wnosi, jedynie kosztuje. 28.03.2019 Działania przyniosły skutek. Komisja przychylnie nastawiała się do wniosku stosunkiem głosów […]

Czytaj całość