Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

3 wnioski rozpatrzone pozytywnie

28/03/2019

Bezpieczeństwo w Parku Jonstona w Lesznie

To pierwszy z naszych wniosków rozpatrzony pozytywnie i jednogłośnie. W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się prace nad “spowalniaczami”, które będą zmuszać rowerzystów do zmniejszania prędkości przed placem zabawa. Rozpatrywana jest też opcja ogrodzenia placów zabaw i umieszczenie furtek, które nie wychodzą na wprost ścieżki rowerowej.
Tak więc jesteśmy pełni nadziei  i optymizmu, ze w tym sezonie letnim w parku Jonstona będzie bezpieczniej.

Dobra wiadomość dla 70 latków

Drugi wniosek został rozpatrzony pozytywnie stosunkiem głosów 5 (Barbara Mroczkowska, Jacek Matecki, Adriana Machowiak, Stefania Ratajczak, Michał Skrzypczak) za oraz 1 głos przeciw (Hanna Kotomska).
Osoby po 70 roku życia korzystające z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej MZK będą mogły dokumentować swój wiek nie tylko jak dotychczas Leszczyńską Kartą Miejską, ale także dowodem osobistym. Wymaga to stosownych zmian w Taryfie Opłat MZK i zatwierdzenia zmodyfikowanej Taryfy przez Radę Miejską Leszna. Pozostaje nam teraz śledzić Uchwały Rady Miejskiej Leszna. Jest to dobra i oczekiwana od dawna przez wielu informacja.

Aplikacja do zgłaszania usterek.

 Komisja dyskutowała także treść kolejnego wniosku, a mianowicie udostępnienia Mieszkańcom Leszna w Urzędzie Miasta prostej aplikacji pozwalającej zgłaszać wszelkie usterki i braki w infrastrukturze miejskiej, czy inne niedomagania w każdym obszarze miejskim otrzymując (co jest bardzo istotne) odpowiedź zwrotną.
Obecny na posiedzeniu Komisji Sekretarz Miasta p. Maciej Dziamski przekonywał zebranych, że takie możliwości daje strona Leszna, gdzie podane są numery telefonów pod które można zadzwonić. Niemniej Radni doszli do wniosku, że ta forma jest zbyt skomplikowana i zniechęcająca Mieszkańców do wielu słusznych zgłoszeń oraz interwencji, a nadto zgłaszający problem najczęściej telefonicznie nie otrzymuje informacji zwrotnej – bardzo ważnego ogniwa w procesie usprawniania życia w naszym Mieście.
Problem jest też taki, że przez telefon trudno wysłać fotografię, czy chociażby dodzwonić się po godzinie 15:30, dlatego pomysł aplikacji spotkał się z aprobatą.
Wobec powyższego członkowie Komisji jednomyślnie zadecydowali, aby wniosek przekazać Prezydentowi celem podjęcia w tym przedmiocie decyzji.

Każdy z nas może działać

Jak widać “zwykły” obywatel też może działać. Mamy prawo głosu nie tylko na wyborach. Dlatego bardzo zachęcamy do działań, do zgłaszania, do rozmów i dyskusji. Jeżeli czujesz, że nie wiesz w które drzwi zapukać, co zrobić, zawsze możesz dopytać radnych czy urzędników. Zachęcamy również do kontaktu z nami, również chętnie pomożemy.

Dziękujemy

Bardzo dziękujemy komisji za bardzo miłą atmosferę i merytoryczną dyskusję, a przede wszystkim za pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków. To kolejny krok do przodu. To kolejny krok do lepszego Leszna. 

Jeszcze słowo na koniec.

Niestety nie zawsze jest tak różowo i bezboleśnie. Są sprawy, które wymagają większego wysiłku i nakładów, a my trafiamy na mur. Takim przykładem jest chociażby MOSiR Leszno, który broni się rękami i nogami, żeby nie udostępnić informacji, które są istotne dla miejskiego budżetu. Ta sprawa prawdopodobnie trafi do Sądu Administracyjnego, a tu już zaczynają się koszty…

Dlatego krótki apel i prośba do Ciebie czytelniku.

Jeżeli uważasz, że to co robimy jest dobre i  że powinniśmy to kontynuować i rozwijać, a przy okazji chcesz być częścią tego projektu to zachęcam do wsparcia naszej działalności. Możesz to zrobić poprzez stronę https://patronite.pl/twojemojeleszno lub klikając w logo zaraz pod artykułem.

Każda, nawet najmniejsza kwota pozwoli nam poszerzyć nasze działania. Z góry bardzo dziękujemy.

X

Zieleń miejska – kto co jak i za ile?

Do tej pory zielenią miejską w Lesznie zajmuje się Miejski Zakład Zieleni – zakład budżetowy niemalże finansowany w 100% przez samorząd leszczyński z budżetu miast. Moim zdaniem jest w rażącej sprzeczności z ustawą o finansach publicznych, która umożliwia s finansowanie tego typu zakładu co najwyżej dotacją przedmiotową w wysokości do 50% ponoszonych kosztów. Finansowanie MZZ […]

Czytaj całość