Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

Leszno na tle innych miast

05/07/2019

Nie mogę powiedzieć, że kompletnie jesteśmy odcięci od świata zewnętrznego. Czerpiemy z niego i to garściami. To widać po wszystkich ozdobnikach – parasolkach, napisach, muralach czy żurawiach. To nie są “nasze” pomysły tylko zaczerpnięte właśnie z zewnątrz. Nawet donos, że prowadzimy nielegalny tytuł prasowy nie jest wyczynem oryginalnym.
Niestety w mojej ocenie na tym się kończy. 

Dla kogo to porównanie

Porównanie to wykonaliśmy głównie dla mieszkańców, żeby samodzielnie ocenili czy wydatkowanie miejskich pieniędzy idzie w dobrym kierunku, czy robimy to dobrze, czy może da się lepiej. 

Nasze zdanie jest w tym temacie krytyczne a Ciebie drogi czytelniku zachęcamy do własnej oceny.

Jeszcze słowo o wątpliwościach

W trakcie przedstawienia tego porównania na sesji padło pytanie czy porównywane miasta są porównywalne, czyli czy porównywane miasta są miastami grodzkimi i czy mają podobną strukturę jednostek budżetowych.
Za wyjątkiem Ostrowa Wielkopolskiego i Piły pozostałe miasta to miasta grodzkie. Jeżeli chodzi o strukturę budżetową to nie wiem jakie ma to znaczenie przy np porównywaniu wydatków na media, czy wykonaniu budżetu. Jedynie przy zatrudnieniu UM  ten wskaźnik może mieć znaczenie. 

Wydatki na media

To porównanie pokazuje  jak w 2018 roku poszczególne miasta wydawały pieniądze na współpracę z mediami. Same liczby nie wiele mówią. W przypadku Leszna to ponad 700 tyś zł. Czy to dużo czy mało? Trudno powiedzieć, bo i liczebność miast jest różna. Pełny i bardzo ciekawy obraz daje przedstawienie wydatków na media w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Czy w Lesznie wydajemy dużo, czy mało? Czy ponad 11 zł na osobę w porównaniu do 3,30 zł to dużo czy mało? Pozostawiam do samodzielnej oceny.

 

Wykonanie budżetu w poszczególnych gminach

W tej tabeli przedstawiamy jak poszczególne gminy wykonywały swoje budżety, czyli w jaki sposób realizowały zaplanowane zadania. W naszej ocenie wykonanie budżetu to nie jest tylko wmieszenie się we wskaźnikach, lecz wykonanie planu. Jak widać wiele miast planuje deficyty a finalnie w grudniu jest on mniejszy, co oznacza że udało się zaoszczędzić.Chociażby Legnica. Plan na 34 mln deficytu, a skończyli na 19,5 mln. Zaoszczędzili. Wydali mniej niż planowali.
W Lesznie niestety mamy sytuację odwrotną. Deficyt zaplanowaliśmy na poziomie 24 mln zł a skończyliśmy na poziomie 31 mln. Czy to dobre wykonanie budżetu? Pozostawiam do samodzielnej oceny. 

 

Przedstawiłem porównania w zaledwie dwóch obszarach. W obszarach, gdzie struktura jednostek nie ma znaczenia, a w mojej ocenie wyniki Leszna są najbardziej bulwersujące. 

 

X
Beata Kawka

Beata Kawka vs. Teatr Miejski w Lesznie – Proces KaFki

Przez ponad 2 godziny 3 osoby opowiadały o tej samej sytuacji i żadna z nich nijak nie potrafiła wykazać, ani wskazać konkretnych działań na szkodę Teatru Miejskiego w Lesznie, które popełniła  Beata Kawka. Tak jednym zdaniem można podsumować pierwszą rozprawę.

Czytaj całość