Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

Nie otrzymaliśmy z gody, a szkoda…

01/02/2019

Dowiedziałem się pokątnie, że o zgodę powinienem prosić prezydenta. Decyzję wydało Biuro Rady, więc zakładam, że za wiedzą prezydenta, lub ma wystarczające uprawnienia by taką decyzję wydać. W każdym razie następnym razem o zgodę zapytam kogo trzeba. To pierwszy email jaki wysłałem.
Mój drugi email to ponowna prośba, uzasadnienie i również zachętą dla Urzędu Miasta, aby takie transmisje robić za pomocą Facebook Live. Odpowiedzi nie dostałem. Szkoda.

Dlaczego Facebook?

Z jednej prostej przyczyny. Ma on zdecydowanie większe zasięgi. Udostępnienie linku YouTube (konkurencyjnej platformy) mija się kompletnie z celem. FB obniża zasięgi linków zewnętrznych, a zwłaszcza do YouTube.
Fakt, że transmisje były na żywo jeszcze zanim ustawa narzuciła taki obowiązek, dowodzi że w interesie wydających decyzję było wyjście frontem do mieszkańca. Dać mu możliwość oglądania bez potrzeby wychodzenia z domu. Przynajmniej ja to tak interpretuję i w mojej ocenie był to bardzo dobry ruch.

Koszty, koszty, koszty…

Druga strona medalu jest taka, że to wszystko niesie za sobą koszty. Z mojej wiedzy godzina transmisji to koszt 100 zł netto. Jeżeli się mylę, niech mnie ktoś poprawi. Prostym rachunkiem możemy oszacować, że w tej kadencji Sesje kosztowały około 2000 zł netto (około 20 godzin). Natomiast sumarycznie wyświetleń wszystkich sesji na dzień dzisiejszy to 2642. Subskrybentów kanału 40. Te liczby nakłaniają do refleksji.

Wspólny cel?

Odpowiedź jaką otrzymałem nieco zachwiała moja interpretację celu, ponieważ już w pierwszym akapicie dostałem informację o spełnieniu obowiązku ustawowego.  Jeżeli tak jest, jeżeli chodzi tylko o spełnienie obowiązku ustawowego, to zróbmy to najtaniej jak się da, czyli przez jedną kamerę ustawioną w kącie. Tak robią inne miasta i nie ma bólu.
Natomiast jeżeli nam zależy na tym, aby dotrzeć do jak największej liczby osób i ma to nieść za sobą koszty, to zróbmy wszystko aby te pieniądze były spożytkowane jak najlepiej, a widzów jak najwięcej.

Chcemy dobrze

To staramy się robić. Na naszej stronie są załączone filmy, są głosowania. Czy to ważne że jesteśmy w opozycji? Jeżeli chcemy propagować sesje i wzbudzić zainteresowanie samorządem poprzez transmisję live w niezmienionej wersji, to nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Chciałbym, żeby na fanpage Miasta Leszna, też były transmisje Sesji. Chętnie udostępnię i tutaj i na swoim prywatnym profilu. Absolutnie nie mam z tym problemu.
Mimo że obecna władza i my mamy inne zdania co do podejmowanych decyzji i lokowania funduszy, mamy (prawdopodobnie) wspólny cel. Promocję samorządu w Lesznie. W mojej ocenie wydanie zgody na transmisję byłoby pokazaniem, że mimo odmiennych zdań możemy działać wspólnie.

Taką sytuację już miałem, gdy w TVP 3 była debata kandydatów na prezydenta. Pozwolenie otrzymałem praktycznie natychmiast, bo każda forma promocji i rozgłosu jest dobra.

Działamy dalej

Dlatego będę nadal się starał o pozwolenie transmitowania sesji przez profil, nadal będę się starał o transmitowanie sesji na oficjalnym profilu facebookowym Miasta Leszna.
Profil ten posiada 14 000 fanów, co nijak się ma do 40 subskrybentów na YouTube. Podejrzewam, że jedna sesja na FB miałaby oglądalność taką jak dotychczas wszystkie Sesje tej kadencji, a chyba właśnie o to chodzi.
Mogę się mylić, ale warto sprawdzić, tym bardziej, że to nic nie kosztuje.

X
informacja publiczna- mój pierwszy raz

Informacja publiczna – mój pierwszy raz

Większość wpisów oparta jest o dokumenty, które w ramach informacji publicznej otrzymuje Bolesław Poślednik. Przyszedł czas na mnie. Na początku maja zadebiutowałem i wysłałem po raz pierwszy kilka zapytań do UM Leszno. Chciałbym się z Wami podzielić wrażeniami.

Czytaj całość