Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna"
Cyprian Kamil Norwid

III Sesja VIII kadencji. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem

12/12/2018

Oglądając przebieg tej Sesji w internecie ze zdumienia przecierałem oczy.  Jako były dyrektor MZK przez 13 lat uczestniczyłem w posiedzeniach Sesji i nigdy takiego czegoś nie widziałem. Z jednej strony radnych KO zadających wiele merytorycznych  wnikliwych i dociekliwych pytań, a z drugiej strony niezwykle zakłopotanych urzędników.  Brak chętnych do udzielenia odpowiedzi, spuszczone głowy urzędników, wielokrotne zadawanie przez Przewodniczącego Rady pytań typu, kto udzieli odpowiedzi na zadane pytanie itd. – oburzające, kompromitujące i żenujące obrazujące stan organizacyjny Urzędu Miasta i kompetencje niektórych urzędników oraz zapewne obawa, jak daleko mi wolno.

MOSiR nie ma na wypłaty

Żenujące dla mnie było także zachowanie obecnej na Sesji radczyni prawnej, która znając porządek obrad nie potrafiła udzielić odpowiedzi na proste pytanie tłumacząc, że to nie ona opiniowała projekt uchwały i zażądała przerwy w obradach – kompromitacja. Radni na tej Sesji przyznali m.in. MOSiR dotację w kwocie 100.000 zł, bo firma utraciła płynność finansową i dyrektor Kryjom użył sformułowania, że nie ma środków na wypłatę tłumacząc, że ogłosił kilka przetargów i brak chętnych na wydzierżawienie hotelu. Tylko ogłoszenie przetargów i to wszystko… Zbyt mało, ale zapewne akceptowane przez Prezydenta p. Borowiaka.


MOSiR na dzień 30.09.2018r. posiadał aż 238.183,28 zł przeterminowanych należności i obciążał przez wiele lat Fogo Unię Leszno S.S.A. zaledwie około 10% kosztów utrzymania stadionu im. Alfreda Smoczyka wcześniej otrzymując zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z budżetu Miasta dotację m.in. na utrzymanie stadionu ( wpływy od Unii moim zdaniem kiepsko pokrywały koszty oświetlenia stadionu ).

To jest moim zdaniem pewien ” majstersztyk” finansowy w sensie negatywnym, ale do czasu. Tutaj są p. Kryjom pieniądze MOSiR, ale przy obecnej koalicji lepiej wyciągać rękę po kolejną dotację, bo to pewne środki. Moim zdaniem uwzględniając powyższe MOSiR otrzymuje za wysoką dotację o około 450 -500.000 zł rocznie.

Rekultywacja zaśmieconych terenów

Kolejną sprawą są koszty rekultywacji, czy według obecnej terminologii rewitalizacji zaśmieconych terenów w strefie przemysłowej Idea utworzonej za prezydentury p. Tomasza Malepszego. Jak można było do tego dopuścić, kto ponosi osobiście winę i odpowiedzialność za taki stan rzeczy, ile to będzie Miasto, czyli nas Mieszkańców kosztować 2, 5,10, czy może 20,0 mln. zł lub więcej ? Dlaczego taka cisza ?, także w mediach opłacanych przez Prezydenta; czy to jest temat tabu?. Mieszkańcom Leszna należy się pełna, rzetelna informacja na ten temat, stąd proszę jednego z radnych KO o złożenie w tej sprawie interpelacji na kolejną Sesję.

 

Wracając do przebiegu III Sesji Rady Miejskiej Leszna -brawo Państwo radni z KO: p.p. Machowiak, Mroczkowska, Matecki, Górzny. Jak widać wystarczy być przygotowanym do Sesji, poważnie i odpowiedzialnie traktować treść ślubowania i obowiązki radnego oraz zadawać wnikliwe pytanie dot. programu Sesji i być dociekliwym, a pracownicy Urzędu  (a jest ich 300 nie wspominając o Prezydencie, dwóch jego zastępcach, Skarbniku, czy Sekretarzu) mają z tym problem być może, aby za dużo nie powiedzieć.

Myślę , że III Sesja Rady Miejskiej to dopiero początek dobrych dla Mieszkańców Leszna zmian w przebiegu Sesji i Komisji, ale nie tylko. Myślę i głęboko wierzę w to, że zarówno radni KO jak i niektórzy mieszkańcy Leszna bardzo wnikliwie będą analizować celowość wydawania naszych Mieszkańców Leszna pieniędzy i nie pozwolą na ich marnotrawienie. To na pewno.

Przebieg sesji możesz obejrzeć tutaj: III Sesja Rady Miasta VII kadencji

                                                              

 

X
Dostęp do informacji publicznej

Dostęp do informacji publicznej – nie tak łatwo jak by się chciało

Dostęp do informacji publicznej – kluczowe prawo obywatela w demokratycznym państwie. Brzmi ładnie i górnolotnie, ale rzeczywistość jest inna. Może dostęp i  jest, ale nie taki łatwy. Przynajmniej w tym przypadku.

Czytaj całość